Sæbekassebiler ryster nye elever sammen

17-årige Mads-Emil Skov har valgt sin egen vej, selv om han egentlig havde planlagt at tage en HHX sammen med sine venner.

Sæbekassebiler ryster nye elever sammen

Det er efterhånden et par uger side, at elever på Grundforløb 1 havde første skoledag på HANSENBERG.

Introduktionsugerne er gået med sjove og spændende projekter, som skal give vores elever en god start på skolen.

På Grundforløb 1 – Energi og teknik – har eleverne blandt andet bygget flotte sæbekassebiler af genbrugsmaterialer fra HANSENBERGs egen ”miljøstation”.

”Med projektet får vi rystet de nye elever sammen fra start. De konkurrerer og lærer hinanden at kende – og vi ser, hvilke særlige kompetencer de hver især har. På den måde finder vi også ud af, hvordan holdene derefter skal sammensættes”, forklarer faglærer på HANSENBERG Kim Askou Hansen og tilføjer:

”Det er et godt grundforløbshold – de er her, fordi de aktivt har valgt uddannelsen til”.  

Mads-Emil har valgt fagretningen Energi og teknik på Hansenberg, erhvervsskolen i Kolding

Går imod strømmen

En af de elever er 17-årige Mads-Emil Skov fra Vejen. Egentlig var uddannelsesplanen på plads: Han ville tage en HHX.

Så hvorfor står han nu på HANSENBERG – to uger inde på Grundforløb 1, Energi og teknik?

”Jeg var klar til at starte på HHX, fordi mine venner havde valgt den retning. Men så valgte jeg alligevel HANSENBERG for min egen skyld, selv om jeg ikke kendte nogen. Og det var da svært i starten, men efter to dage kender man næsten alle de andre, og de er bestemt nogle gode kammerater” siger Mads-Emil og tilføjer:

”Man skal tænke på, hvad man selv brænder for”.

Selv søgt læreplads

Det er elektrikerfaget, som Mads-Emil brænder for – en interesse, han har fået via både sin mor og onkel.

”De har også givet mig nogle opgaver her i sommerferien som en slags forberedelse til at starte på grundforløbet. I sommerferien har jeg også selv været ude at søge efter læreplads, og jeg har fået en praktikplads i uge 41. Hvis det går godt, er der efter jul mulighed for at få læreplads samme sted”.

Sammen med kammeraterne fra grundforløbet sluttede Mads-Emil i fredags de to introduktionsuger af med sæbekasseløb på en snørklet bane fyldt med udfordringer, og humøret var helt i top hos vores elever og faglærere, som sluttede konkurrencerne af med grillpølser og sodavand.

Knap 100 elever er startet på Grundforløb 1 – Energi og teknik.


Pressekontakt

For mere information kontakt

Journalist og presseansvarlig
Anne Louise Mikkelsen

alm@hansenberg.dk
Direkte 7932 0583Brug for hjælp?

phone

Ring

Tlf. 79 32 01 00

dialog

Chat

signup

Tilmeld dig

Læs mere om tilmelding

Del siden