Årets elevteam 2016

26 elever fra frisøruddannelsen går benhårdt efter at blive Årets elevteam 2016 til La Grande Finale den 21. november

Smukt hår, høj faglighed, makeup og catwalk, der tager kegler.

Faglig dygtighed og evnen til at samarbejde er i fokus, når 26 frisørelever fra nogle af landets førende frisørsaloner dyster om at blive Årets elevteam 2016.

Kåring af Årets elevteam

Mandag den 21. november 2016 er HANSENBERG vært for Årets elevteam - La grande finale, en af landets mest prestigefyldte konkurrencer for frisørelever.

Årets elevteam er en tilbagevendende begivenhed, hvor kokke- og tjeneruddannelsen og frisøruddannelsen hvert år skiftes til at kåre det bedste team.

I år er turen kommet til frisøreleverne.

Vinderne får hver et gavekort til Hair Construction på 12.000 kr.

Konkurrencediscipliner

Finaledeltagerne bliver bedømt på:

  • Fashion cut på damemodel
  • Engelsk stilklipning med formtørring
  • Bombage på øvelseshoved
  • Langthårsfrisering på damemodel.

Catwalk

Årets elevteam 2016 afsluttes med et show på catwalken, hvor hvert team præsenterer deres modeller til musik.

Publikum vil i år blive inddraget i bedømmelsen af showet, og der vil blive trukket lod om en særskilt præmie for bedste præsentation på catwalken.

Program

Catwalk begynder kl. 19.00. I pausen er der gratis kaffe og salg af øl, vin og vand.

Kåring af Årets elevteam 2016 foregår kl. 20.45.

Dommere

Sara Madsen - Center Salonen, Egtved
Dorte Holk - Holk Intercoiffure, Kolding
Jeanette Nielsen - Hårdesign, Haderslev
Maria Bjødstrup Qvist - House of Fashion, Aabenraa
Tom Løhde Karlsen - Tom K Salon & Academy, Kolding

SKUEMESTER

Nanna Lei Kongstedt-Blomgreen - Klip & Krøl, Haderslev

PraktiskE koordinatorER

Helle Røjgaard Emig og Susanne Schmidt Hansen, HANSENBERG

Årets elevteam 2016 - Deltagere

I år deltager 26 elever fordelt parvis på 13 hold.

Team 1

  • Carina Skovsende - Palmesalonen, Kolding
  • Sara Lorenzen - Modesaxen, Toftlund

Team 2

  • Stefanie Lavindsgaard - Frisørgalleriet, Gram
  • Pernille Hoeck - Madeby.Holt, Arrild

Team 3

  • Christina Hougaard - Frisørhuset, Give
  • Louise R. Hansen - Holk Intercoiffure, Kolding

Team 4

  • Heidi Rasmussen - Frisør Lyhne, Vejle
  • Mette-Marie Krogh - Frisør Lyhne, Vejle

Team 5

  • Fllanza Xhemaili - Hårrødderne, Kolding
  • Josephine Mai Olesen - Frisørshop, Horsens

Team 6

  • Tenna Nielsen - Rolf Johnsson, Horsens
  • Malene Holm - Frisørhuset, Vejle

Team 7

  • Rasmine Hansen - Klip og Krøl, Haderslev
  • Simone Dumstrei - Holme og Kliver, Haderslev

Team 8

  • Kamila Ryba - Klip 8, Hedensted
  • Cecilie Anna Hebsgaard - By Vesti, Aarhus

Team 9

  • Izabella Nielsen - City Frisørerne, Vejle
  • Anja Vendelbo - Frisør Lyhne, Vejle

Team 10

  • Nicole Jensen - Tom K, Kolding
  • Rebekka Berg Simonsen - Art Hair, Brørup

Team 11

  • Mie Andersen - Extreme Hair, Vorbasse
  • Michelle Mathisen - Extreme Hair, Vorbasse

Team 12

  • Lotte Roed Frederiksen - Fashion Cut Intercoiffure, Middelfart
  • Iani Kristiansen - HANSENBERG, Kolding

Team 13

  • Maiken Jungdal - Creative Colors, Kolding
  • Elise Weirbach - Sørens Modesalon, Haderslev

Forventningerne til La Grande Finale 2016 er tårnhøje.

Pressekontakt

For mere information kontakt presseansvarlig Lars Haslev.

 

Lars Haslev
Content Manager

Brug for hjælp?

phone

Ring

Tlf. 79 32 01 00

dialog

Chat

signup

Tilmeld dig

Læs mere om tilmelding

Del siden